7. Maja 2024.

Beograd spreman za doček kineskog predsjednika: Vijore se kineske zastave, Si prije posjete: Zemlja ljepote i legendi 

Predsednik Kine Si Đinping boraviće danas i sutra u zvaničnoj poseti Srbiji, a ugostiće ga predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Si je poslednji put bio u Srbiji 2016, što je bila prva poseta predsednika Kine Srbiji nakon 32 godine i tom prilikom je potpisana Deklaracija o strateškom partnerstvu.

Si stiže na godišnjicu: Na današnji dan pogođena je kineska ambasada u NATO bombardovanju

Si u Beograd dolazi na godišnjicu NATO bombardovanja zgrade kineske ambasade na Novom Beogradu, u kojoj su poginula tri kineska novinara.

Stradali su dopisnik kineske nacionalne novinske agencije Sinhua Šao Junhaun i dopisnici dnevnog lista Guang ming Su Singhua i Džu Jing.

U raketnom napadu na Ambasadu Kine, koji se dogodio 15 minuta pre ponoći, povređeno je 20 ljudi.

Ambasada, koja je bila vidno obeležena kao objekat od diplomatskog značaja, pogođena je sa tri projektila, a pored glavne zgrade, uništene su i pomoćni objekti u dvorištu ambasade.

U napadu na ambasadu znatna oštećenja pretrpeli su i građevine u neposrednoj blizini, posebno zgrada “Energoprojekta” i Stambeno-poslovni centar JBC.

Na mestu bombardovanja 2009. godine otkrivena je spomen ploča.

Brnabić: Poseta Si Đinpinga ozbiljan zamajac u daljoj saradnji s Kinom

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila da je poseta kineskog predsednika Si Đinpinga priznanje za nezavisnu spoljnju politiku Beograda i da će biti “ozbiljan zamajac daljoj saradnji”.

Brnabić je za televiziju Hepi rekla da će poseta kineskog predsednika Srbiji doneti mnogo toga dobrog svakom građaninu “pojedinačno”, kao i da je partnerstvo sa Kinom “u obostranom interesu”.

“Sve ovakve posete su građene na ravnopravnim osnovama i uvek je interes Srbije i građana na prvom mestu”, kazala je Brnabić.

Ona je rekla da u vreme prethodne vlasti Srbija nije imala “nikakve odnose sa Kinom”, dok je danas Kina “najveći pojedinačni strani investitor” u Srbiji.

Si: Druga poseta zemlji lepote i legendi

Kineski predsednik Si Đinping u autorskom tekstu za Politiku navodi da se i dalje seća prijateljski scena tokom prethodne posete Srbiji i da se raduje susretu sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem. 

“Kad se bliži leto, sve biljke cvetaju. U ovo doba puno nade, na poziv predsednika Aleksandra Vučića boraviću u državnoj poseti Republici Srbiji. Ovo će biti moja druga poseta vašoj zemlji, zemlji lepote i legendi, kao predsednika Narodne Republike Kine. Prijateljske scene tokom moje poslednje posete Srbiji pre 8 godina su još uvek živopisne u mom umu, a u proteklih 8 godina bliska saradnja dve strane već je postigla plodne rezultate. Radujem se susretu s predsednikom Vučićem i drugim srpskim rukovodiocima i prijateljima da zajedno razgovaramo o našem prijateljstvu, planiramo saradnju i ubrizgamo novu vitalnost u čelično prijateljstvo Kine i Srbije”, piše kineski predsednik u autorskom tekstu za Politiku. 

“Čelično prijateljstvo”

Uoči posete Srbiji, kineski predsednik napisao autorski tekst u “Politici”, u kom je, između ostalog, rekao da se raduje dolasku u Beograd, kao i da Kinu i Srbiju veže čelično prijateljstvo.

“Pokazatelj da su Srbija i Mađarska najdalje odmakle u odnosima sa Kinom”

Poseta Sija Beogradu ukazuje na to da će ona biti po mnogo čemu posebna imajući u vidu da je kineski predsednik u Evropi prvi put posle pet godina i posećuje samo tri zemlje na Starom kontinentu: Francusku, Srbiju i Mađarku.

Srećko Đukić, bivši diplomata, kaže za “Blic” da je ta činjenica svakako interesantna.

“To je pokazatelj da su Srbija i Mađarska najdalje odmakle u odnosima sa Kinom. Si Điping dolazi u Beograd da potvrdi kinesku poziciju u Srbiji. Kina je mnogo uložila u Srbiju prethodnih godina, dala mnogo para i kredita, puno kineskih kompanija radi ovde. Nema nijedne zemlje u Evropi u koju je Kina toliko ekonomski i tehnološki ušla kao u Srbiju”, navodi Đukić za Blic.

Kako kaže, sa stanovišta Kine kao ekonomskog i tehnološkog partnera, ulaganja u Srbiji nisu toliko velika koliko nose sa sobom simbolično značenje.

“To je poziv i za druge evropske zemlje da krenu stopama Srbije ukoliko žele da Kina ulaže i kod njih”,  objašnjava Đukić.

U Srbiju posle Francuske

Kineski predsednik Si Đinping, koji danas stiže u Beograd, juče je boravio u Francuskoj, gde je razgovarao sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom. Dvojica lidera su, tom prilikom, potvrdili posvećenost promovisanju političkog rešavanja iranskog nuklearnog pitanja.

Si i Makron su u zajedničkom saopštenju pozvali na “konkretnu primenu” rešenja o dve države kada je reč o sukobu u Pojasu Gaze i osudili izraelsku politiku izgradnje naselja na Zapadnoj obali, prenosi Rojters pozivajući se na kineske državne medije.

Si i Makron su pozvali sve strane da se uzdrže od preduzimanja jednostranih koraka na terenu koji bi mogli da povećaju tenzije u izraelsko-palestinskom sukobu.

Program dočeka: “Migovi”, 3.400 policajaca, svečani ručak, vina i kineske pesme

Vučić se sa Sijem sastao u oktobru prošle godine u Pekingu, tokom trećeg foruma “Pojas i put”, kada je potpisano 18 sporazuma, uključujući i sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine, koji bi uskoro trebalo da stupi na snagu.
Ovo je prva poseta predsednika Sija Evropi u poslednjih pet godina, od izbijanja pandemije kovid-19 i tokom ove evropske turneje posetiće samo tri evropske prestonice – Pariz, Beograd i Budimpeštu.

Petodnevnu turneju počeo je posetom Francuskoj 5. maja, 7. maja dolazi u Beograd, a nakon toga očekuje ga poseta Budimpešti.

Za dolazak Sija u Beograd preduzete su velike mere bezbednosti, pa će njegovu delegaciju obezbeđivati 3.400 policajaca, saznaje Tanjug.

Sija će dočekati srpski lovci MiG-29 koji će pratiti njegov avion od granice, a na beogradskom aerodromu će u njegovu čast biti postrojena garda Vojske Srbije.

Duž auto-puta u Beogradu će biti postavljene kineske i srpske zastavice, a svečani doček kineske delegacije, koja broji 400 ljudi, biće organizovan i ispred Palate Srbija, a planirano je i potpisivanje više od 30 sporazuma.

Biće organizovan i svečani ručak, a kineski predsednik će imati priliku da proba srpska jela i vina, a biće upriličen i muzički program na srpskom i kineskom jeziku, koji će biti završen pesmom “Ovo je Srbija”.

Kineskog predsednika ugostiće predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Si je poslednji put bio u Srbiji 2016, što je bila prva poseta predsednika Kine Srbiji nakon 32 godine i tom prilikom je potpisana Deklaracija o strateškom partnerstvu.

Vučić se sa Sijem sastao u oktobru prošle godine u Pekingu, tokom trećeg foruma “Pojas i put”, kada je potpisano 18 sporazuma, uključujući i sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine, koji bi uskoro trebalo da stupi na snagu.
Ovo je prva poseta predsednika Sija Evropi u poslednjih pet godina, od izbijanja pandemije kovid-19 i tokom ove evropske turneje posetiće samo tri evropske prestonice – Pariz, Beograd i Budimpeštu.

Petodnevnu turneju počeo je posetom Francuskoj 5. maja, 7. maja dolazi u Beograd, a nakon toga očekuje ga poseta Budimpešti.

Prilikom poslednjeg susreta kineskog i srpskog predsednika u oktobru prošle godine u Pekingu, pored Sporazuma o slobodnoj trgovini, potpisano je i više bilateralnih dokumenata, poput onih o saradnji policije u upravljanju vanrednim situacijama, o izgradnji saobraćajnica, srpsko-kineskog industrijskog parka, izvozu jabuka, digitalizaciji.

Uoči posete kineskog predsednika Sija, predsednik Vučić je za kinesku CCTV izjavio da je Kina najbolji partner Srbije u ostvarivanju državnih ciljeva i ocenio je da Sijeva poseta Beogradu dolazi u pravo vreme, da je veoma srećan zbog razgovora koje će imati sa kineskim predsednikom i da postoji mnogo tema o kojima će razgovarati.

Naglasio je da je Srbija potpuno posvećena Sijevoj poseti i da veruje da će ona doneti koristi i biti u interesu i kineskog i srpskog naroda.

Najavljujući posetu kineskog predsednika u obraćanju građanima, Vučić je rekao da je Si jedan od najznačajnijih svetskih lidera i iskreni prijatelj Srbije i zamolio je sve građane Srbije da na “divan i gostoljubiv” način dočekaju predsednika Kine.

Predsednik Vučić je ukazao da je Srbija zahvaljujući saradnji sa Pekingom dobila mnogo, a jedna od tih stvari je i direktna avio linija do Tjenđina, i naglasio da uskoro dobijamo i drugu do Šangaja, a da je u planu i treća, koja će povezivati Beograd i Guangdžou.

Ambasador Kine u Beogradu Li Ming ocenio je da poseta predsednika Kine Si Đinpinga Srbiji na najvišem, državnom nivou, predstavlja prekretnicu za podizanje nivoa saradnje i nadogradnju odnosa Srbije i Kine.

“Verujemo da će Srbija biti sjajan domaćin i da će ta poseta biti uspešna i plodonosna”, rekao je Ambasador Li Ming novinarima na konferenciji organizovanoj povodom dolaska predsednika Si Đinpinga u Beogad.

Ambasador veruje da će poseta dati novi doprinos miru, stabilnosti i prosperitetu regiona i dodaje da će tokom posete biti potpisan niz razvojnih dokumenata i ugovora.

Trgovinska razmena dve zemlje raste iz godine u godinu, 2023. godine je iznosila 5,6 milijardi evra, pa je tako Kina postala drugi trgovinski partner Srbije.

Najveći srpski izvoznici prošle godine bile su tri kompanije u kineskom vlasništvu, Ziđin majning izvezao robe u vrednosti od 1,15 milijardi evra, Ziđin koper je bio drugi sa 746,3 miliona, a vlasnik smederevske železare HBIS grupa izvezla je 549,1 milion evra.

Udeo rudnika u Boru, sa proizvodnjom od 240.000 tona bakra godišnje, čini 24 odsto ukupne proizvodnje Ziđin Majning Grupe,

Kineske kompanije učestvuju i u brojnim infrastrukturnim i saobraćajnim projektima, poput izgradnje deonice auto-puta “Miloš Veliki” od Pakovraća do Požege, izgradnje Fruškogorskog koridora, Dunavskog koridora, izgradnju brze saobraćajnice “Osmeh Vojvodine”, auto-puta Beograd – Zrenjanin – Novi  Sad…

Kada su projekti na železnici u pitanju, kineske kompanije grade brzu prugu od Novog Sada do Subotice, učestvuju u projektu beogradskog metroa, Srbija kupuje i pet brzih vozova iz Kine, a kineske kompanije su izgradile deonicu brze pruge od Beograda do Stare Pazove.

Kineske kompanije su učestvovale u brojnim završenim projektima, kao što su deonice autoputa “Miloš Veliki” od Beograda do Uba (uključujući i most preko Save) i od Lajkovca do Ljiga, učestvovale su u izgradnji beogradske obilaznice, a Pupinov mosta preko Dunava je bio prvi most u Evropi u čijoj izgradnji su učestvovale kineske firme.

Srbija sa Kinom učestvuje i u energetskim projektima, poput izgradnje bloka B3 termoelektrane Kostolac snage 350 megavata, planirani su i zajednički komunalni projekti, izgradnja kanalizacije… 

U ponedeljak Si je posetio Pariz gde se susreo sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.

U pratnji predsednika Kine su njegova supruga Peng Lijuan, član Glavnog komiteta Političkog biroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine (KPK), direktor Generalne kancelarije Centralnog komiteta KPK Cai Ći, kao i član Političkog biroa Centralnog komiteta KPK i ministar spoljnih poslova Vang Ji, prenosi Kineski međunarodni radio. 

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare